Célpontra navigálás funkció használata

A DigiTerra Explorer 5 terepi adatgyűjtő, térképező, mobil térinformatikai szoftverrel kapcsolatos kérdések és válaszok
Forum rules
A DigiTerra Explorer 6-os verziójához kapcsolódó hasonló témájú fórum topikok bejegyzéseit a következő linken tekintheti meg:

DigiTerra Explorer 6 - Terméktámogatási fórum
http://www.digiterra.hu/forum/index.php ... =viewforum
Balazs Hober
Site Admin

Célpontra navigálás funkció használata

Postby Balazs Hober » Fri May 15, 2009 2:44 pm

Kérdés
Magellan mobil mapper cx készülékünk van a cégnél.
Mindenféle mérési módszert megtanultam vele azt viszont nem tudom, hogyan tud engem a gép az integrációs partner területére elvinni.
Pl. Hmv-helyen vagyok és Makón kellene a partnerünk földterületét megtalálnom. Mit tegyek? Kell valami program még ehhez vagy ezt tudja a gép csak koordináta kell hozzá?

Válasz
A probléma megoldásához a DigiTerra Explorer 5 szoftvert lehet használni a célpontra navigálás eszközzel.

Kiindulásként két dologra lesz szükségünk:

1. Aktív GPS pozícióra
2. Egy célpontra, amit fel szeretnénk keresni

A célpont eszközt a középső menüben legalul találjuk:
Image

Nézzük meg a következő oktatóvideót, hogyan használhatjuk a program célpontra navigálás funkcióját egy térképre felvitt pont alapján.
(A pont elhelyezése pl. EOV koordináták alapján az itt leírtak szerint történik: viewtopic.php?f=2&t=6)

A célpont eszköz földrajzi vagy vetületi koordináta megadással is használható, nézzük meg hogyan:

Segítség a képernyőn található jelekhez, feliratokhoz:
Image

43.1m: Célpont és az Aktuális GPS pozíciónk távolsága. Ha ez az érték növekszik, akkor távolodunk, ha csökken, akkor közeledünk a célpont fele.
166 fok balra: Az ideális, 0 fokos irány (amivel a célpontra tartunk) és aktuális haladási irányunk által bezárt szög. Aktuális haladási irányunkat a jelenlegihez képest balra elfordulva 166 fokkal kell módosítanunk, hogy a célra tartsunk.
0.0 mp: Ha lenne sebességünk (ha mozgunk, akkor lesz!), akkor az út és sebesség között ismert összefüggésből számítható a célpontra érkezés ideje.
dx=21.1 a pillanatnyi aktuális GPS pozíciónk eltérése Keleti (Nyugati) irányban a célponttól méterben
dy=-37,6 a pillanatnyi aktuális GPS pozíciónk eltérése Déli (Északi) irányban a célponttól méterben

:idea: TIPP: A célpontra navigálás funkcióhoz folyamatos haladás szükséges. Ha néhány fokkal eltérünk a 0 fokos iránytól, akkor a célpontra tartunk. Ha csökken a kijelzett távolság akkor is a célpontra tartunk.

:idea: Még egy tipp: A célpontra navigálás funkció kikapcsolása a következőképpen lehetséges: mutassunk a képernyőkezelő ceruzával ismét a célpontra!

Return to “DigiTerra Explorer 5”