Hogyan kell az AKG SHP fájlt előállítani (MVH feltöltésre)?

A területalapú támogatások (AKG) igényléséhez kapcsolódó területmérési, térképezési feladatok. Szintén itt tárgyaljuk a megvásárolható MePAR térkép, elektronikus kérelembeadás érdéseit.
peterm

Hogyan kell az AKG SHP fájlt előállítani (MVH feltöltésre)?

Postby peterm » Fri Feb 05, 2010 6:40 pm

A kérdésem hogy az akg-hoz a *.shp filet + a két file-t az elektronikus adatszolgáltatáshoz elő tudjuk e méréssel vagy mérés nélkül a már meglévő vagy megrajzolt térképből állítani .

Természetesen van lehetőség a *.shp fájlok előállítására akár mérésből, akár már meglévő állományokból.

A feladat mindössze annyi, hogy a rétegkezelőt meg kell nyitni (bal felső sarokban lévő - három papírlap egymáson - ikon), majd ki kell jelölni az exportálni kívánt réteget (a program szürke színnel jelöli az aktív réteget). Ezután szintén itt a rétegkezelőben van egy "Mentés másként" ikon, melyre rákattintva feljön egy ablak. Itt a kimeneti formátumot (fájl típusa) állítsuk be SHP - ESRI Shape formátumra, majd adjuk meg a mentés helyét. Ezzel a lépéssel az általunk kiválasztott könyvtárba mentésre kerül egy *.shp, egy *.shx és egy *.dbf fájl. (Az *.shp tartalmazza a térképi elemeket vektoros formában, a *.dbf az általunk felvett leíró adatokat - mérést végző neve stb. -, míg az *.shx a az előbb említett két fájl között biztosítja a kapcsolatot.
( Mind a három fájl szükséges!)

Ahhoz, hogy a fel lehessen tölteni az adatokat - az MVH által kiadott szabályzat szerint - módosítanunk kell a leíró adatokat tartalmazó táblát. Ehhez töltsük be a már mentett *.shp -t a DigiTerra Explorer-be - ne felejtsük el beállítani a betöltésénél a fájlformátumot (SHP - ESRI Shape). Ezek után töltsük be a leíró adatokat tartalmazó táblát a bal alsó sarokban található ikon segítségével (kis ablakszerű ikon). A megjelenő ablakban a mezőnévre (pl. Felmérő_neve) kattintva egy újabb ablak jelenik meg, ahol lehetőség van a kiválasztott mező törlésére, átnevezésére, illetve mozgatására (Rendre: "Mezőtörlés" gomb; "Név" mező módosítása - az "Álnév" mezőt töröljük ki, arra nem lesz szükség; valamint a "Fel" és "Le" gombokkal mozgathatjuk a kiválasztott mezőnket az űrlapon).

A programból való kilépés után (a biztonság kedvéért menthetjük a projektet egy *.exp kiterjesztésű fájlba, így nem kell az egyes rétegeket állandóan betölteni), már tölthetjük is fel a fájlokat az elektronikus adatszolgáltatáson keresztül.

peterm

Re: Hogyan kell az AKG-hoz szükséges SHAPE fájlt előállítani?

Postby peterm » Mon Feb 08, 2010 1:24 pm

Köszönöm a segítséget, de még nem egészen boldogulok.

" Ezek után töltsük be a leíró adatokat tartalmazó táblát a bal alsó sarokban található ikon segítségével (kis ablakszerű ikon). A megjelenő ablakban a mezőnévre (pl. Felmérő_neve) kattintva egy újabb ablak jelenik meg, ahol lehetőség van a kiválasztott mező törlésére, átnevezésére, illetve mozgatására "
Idáig eljutottam, de nem értem, mit is kellene ezután csinálni.
Az álnév mezőt nem tudtam kitörölni, csak a felette levőt, a név mezőt, de akkor az egész sor kitörlődött.

Ezt nem értem: (Rendre: "Mezőtörlés" gomb; "Név" mező módosítása - az "Álnév" mezőt töröljük ki, arra nem lesz szükség; valamint a "Fel" és "Le" gombokkal mozgathatjuk a kiválasztott mezőnket az űrlapon).

A "Mezőtörlés" gomb-ot akkor alkalmazzuk, ha ki akarjuk törölni a felesleges mezőt!
A "Név" mezőbe belekattintunk és a Backspace gombbal kitöröljük és beírjuk a mező új nevét (pl. blosz).
Az "Álnév" mezőbe is csak a belekattintunk és töröljük a Backspace-szel!

A "FEL" és "LE" gombok pedig az aktuálisan szerkesztett mezőt tudják mozgatni a leíró adatokat tartalmazó táblában.

Az elvégzett módosítások után a következőképpen kell a leíró adatokat tartalmazó táblában látnunk:
jegyzokonyv_minta.jpg
(22.76 KiB) Downloaded 236 times

peterm

SHAPE fájl előállítása? VIDEÓVAL!

Postby peterm » Wed Feb 10, 2010 5:08 pm

Páran jelezték, hogy szeretnék nem csak szövegesen látni a megoldásokat. Ezért most közzéteszünk egy rövid oktatófilmet, mely végigvezet mindenkit a .map állományok shape konverziójától egészen addig a .zip fájl elkészítéséig, amit fel kell tölteni az MVH portáljára!

Jó nézelődést! :D
:!: A videó helyenként megállhat, ilyenkor a Lejátszás (Play) gombra kattintva folytatódik a videó

:idea: Hogyan kell SHAPE fájlt előállítani és előkészíteni az MVH portálra történő feltöltéshez videó <-- a videó a szövegre kattintva indul

peterm

Hogyan kell feltölteni kész .zip fájlainkat az MVH portálra?

Postby peterm » Wed Feb 10, 2010 5:48 pm

Az MVH hivatalos követelményeit a feltöltéshez az alábbi linkre kattintva érhetjük el.
A kiadott anyagban a 6-15-ig terjedő oldalakra érdemes külön figyelmet fordítani.

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ ELEKTRONIKUS FELÜLET HASZNÁLATÁHOZ

:!: Felhívjuk minden AKG programban résztvevő figyelmét, hogy az MVH a GPS készülékekkel mért területeket szeretné megkapni (természetesen, ahol mérésben hibák fordulnak elő - pl. egy magasfeszültségű vezeték alatt haladtunk el mérés közben és a területben egy EKG szerű vonal keletkezett - akkor azt a töréspont törlésével korrigálhatjuk, de nem célszerű egy kiadott MePar térkép alapján pontosan(!) körberajzolni a parcellákat)

roobee

Postby roobee » Thu Feb 11, 2010 4:11 pm

Tisztelt Digiterra!
Ha a map. fájlt elmentjük shp.ba akkor az adattábla nem mentődik el az shp fájlhoz?
Mert mikor megnyitom az shp.fájlt üres az adattáblája de a map fájlban ki van tőltve.

peterm

Postby peterm » Thu Feb 11, 2010 5:09 pm

Kedves roobee!

Melyik termékünket használod? Explorer v5 vagy v6?

roobee

Postby roobee » Thu Feb 11, 2010 10:01 pm

Explorer 5

peterm

Postby peterm » Fri Feb 12, 2010 3:56 pm

Kedves roobee!

Kérlek küldj egy levelet a support@digiterra.hu címre, hogy orvosolni tudjuk a problémát!

Nagy Miklós

Re: Hogyan kell az AKG SHP fájlt előállítani (MVH feltöltésr

Postby Nagy Miklós » Mon Apr 26, 2010 8:36 pm

Tisztelt Digiterra!

Korábban a felmért terület adattáblájának kitöltése után a map fájlt mentés másként-kén shp fájlba mentettem, majd a Commander-ben zip fájlt képeztem a dbf, shp, shx, prj fájlokból. Nem töröltem ki az adattáblából a mezőket és nem írtam át a mezőket sem (akkor még nem tudtam, hogy ezt is kell), mégis fel tudták tölteni az MVH-portálon a kérelembe a zip fájt.
Korábban az 5-ös verziót használtam majd menet közben a 6-osra váltottam.
Kérdésem:
1., szükséges-e feltétlenül az shp-be mentés után az adattáblát átírni és lecsökkenteni a három adatra,
2.,fontos-e a mezők sorrendje, ahogy a bemutató videón is látható. (Lehetséges-e, hogy ezek hiánya miatt, most az utóbbi esetekben nem lehet feltölteni az MVH-portálra a zip fájlokat, vagy az 5-ös verziónál lehetett, de a 6-osnál már nem, és a videó szerint átkell írni az adattáblát, majd a fájlokat tömöríteni.)
3., gond-e az, hogy a prj fájl is be van csomagolva a többi mellé (az oktató videó azt mondja, erre a fájlra nincs szükség, bár bejelöli).
Mivel rengeteg parcella felmérése történt meg, így nagy feladat lenne mindegyik zip fájl újraképzése a leírtak szerint, ezért ha nem probléma ez, nem csinálnám újra a fájlokat. Mellékelten elküldök egy általam képzett zip fájlt, hátha abban van a hiba és ezért nem tudják feltölteni, vagy esetleg a fájl nevében az ékezet a probléma.
Üdvözlettel: Nagy Miklós
Csóti István Csaba1.zip
(1.3 KiB) Downloaded 389 times

Nagy Miklós

Re: Hogyan kell az AKG SHP fájlt előállítani (MVH feltöltésr

Postby Nagy Miklós » Thu Apr 29, 2010 6:33 am

Tisztelt Digiterra!

Korábban a felmért terület adattáblájának kitöltése után a map fájlt mentés másként-kén shp fájlba mentettem, majd a Commander-ben zip fájlt képeztem a dbf, shp, shx, prj fájlokból. Nem töröltem ki az adattáblából a mezőket és nem írtam át a mezőket sem (akkor még nem tudtam, hogy ezt is kell), mégis fel tudták tölteni az MVH-portálon a kérelembe a zip fájt.
Korábban az 5-ös verziót használtam majd menet közben a 6-osra váltottam.
Kérdésem:
1., szükséges-e feltétlenül az shp-be mentés után az adattáblát átírni és lecsökkenteni a három adatra,
2.,fontos-e a mezők sorrendje, ahogy a bemutató videón is látható. (Lehetséges-e, hogy ezek hiánya miatt, most az utóbbi esetekben nem lehet feltölteni az MVH-portálra a zip fájlokat, vagy az 5-ös verziónál lehetett, de a 6-osnál már nem, és a videó szerint átkell írni az adattáblát, majd a fájlokat tömöríteni.)
3., gond-e az, hogy a prj fájl is be van csomagolva a többi mellé (az oktató videó azt mondja, erre a fájlra nincs szükség, bár bejelöli).
Mivel rengeteg parcella felmérése történt meg, így nagy feladat lenne mindegyik zip fájl újraképzése a leírtak szerint, ezért ha nem probléma ez, nem csinálnám újra a fájlokat. Mellékelten elküldök egy általam képzett zip fájlt, hátha abban van a hiba és ezért nem tudják feltölteni, vagy esetleg a fájl nevében az ékezet a probléma.
Üdvözlettel: Nagy Miklós

Csóti István Csaba1.zip

Return to “Területalapú támogatások területmérési feladatai”