Van egy készülékünk: Topcon GMS-2 Glonass opcióval. Jelenleg SBAS korrekcióval dolgozunk.

Itt mindjárt álljunk meg egy szóra! Az Európa területére sugárzó EGNOS SBAS korrekcióról tudni kell, hogy nincs benn korrekciós adat a GLONASS műholdakra vonatkozóan csak és kizárólag a GPS holdakra. Ez azt jelenti, hogy
ilyen esetekben -bármilyen GNSS vevőről legyen szó- a GLONASS holdak egyáltalán nincsenek bevonva a pozíció meghatározásába, csak a GPS műholdak. Természetesen ki lehet használni a vevő képességeit, ha GNSSNet.hu -nál előfizettek a valós idejű korrekcióra és azt használjátok a készülékkel együtt. Ehhez még szükségeltetik egy Bluetooth-os mobiltelefon amin lehet internetezni.
Ez jelenleg szántóföldön, sík terepen akár 10-30 cm-es pontosságra is képes. Szentgálon talán emlékszel, 10 cm-t tudtunk kisajtolni az egymás mellé tett készülékből. Erdőállomány alatt, még lombtalan állapotban is 4-6 m-t ugrál a hRMS. Lehet-e ennek valamilyen készülékbeli oka, vagy egyszerűen a fák miatt a műholdakat rosszul látja, és csak ezért gyengébb a pontosság? Ha jól tudom, akkor SBAS korrekcióval az orosz műholdakat nem veszi figyelembe. Ezt tapasztaltam abban is, hogy egyszerűen nem volt hajlandó mérni faállománnyal borított területen, ha az SBAS korrekció be volt kapcsolva, noha a „szöveg” háttere kék színű volt.

Nyílt, fedetlen terepen, ahol az egyenlítő felett mozgó EGNOS hold 30 fokos magassági szög alatt látható ez a megoldás akár elegendő is lehet, de az erdőben más a helyzet! A lombozat, ill. domborzat miatt ilyenkor leggyakrabban nem lát ki a vevő az EGNOS műholdra. Feltétlenül javaslom, hogy a FÖMI-nél a gnssnet.hu -n fizessetek elő a valósidejű szolgáltatásra és azzal használjátok a vevőt GPS+GLONASS konfigurációban. Mára a GLONASS rendszer teljesen kiépített. Ez annyit jelent, hogy a legjobb esetben akár kétszer annyi műholddal tudsz dolgozni, mint önállóan a GPS holdakat használva. A Topcon GMS-2 vevővel nyílt terepen csak a GPS+GLONASS konfigurációval mindenféle korrekció nélkül lehet hozni az ~1.2-1.5m körüli pontosságot. Erdőben ez nyilván valamivel rosszabb lesz, de ilyenkor télen, lombtalan állapotban is sokkal jobb pozíciót fogsz tudni meghatározni már akkor is ha az erdőben kikapcsolod az SBAS-t a DigiTerra Explorerben a DGPS fülön a beállításoknál.
Hogyan tudnám pontosítani ezzel a felszereléssel a mérésemet, erdőrészlet-határ kitűzésemet? A hRMS a vízszintes távolság hibát jelzi? Tehát ha azt írja ki a készülék, hogy hRMS=0,10 m, akkor az azt jelenti, hogy 10 cm-es pontossággal dolgozik? Adott mérésnél (kitűzésnél) mondhatom, hogy ez a pontosság garantált? Van-e esetleg más, elérhető árban nagy pontosságú készülék (cm-es, 10-20 cm-es; erdőállományban is garantált), vagy ezek már több milliós árúak? Illetve ezt a készüléket hogyan lehetne tovább fejleszteni? Egy földmérővel tavaly voltam kint, és erdőben egy külső antennával és GPS-sel dolgozott, és ők cm-es pontossággal dolgoztak. Hogyan lehetséges ez?

A hogyanra fentebb már válaszoltam:
gnssnet valósidejű korrekció előfizetést kell vásároljatok! és azzal kell a továbbiakban az erdőben mérni. A hRMS a pozíciók vízszintes szórását jelenti, amit a vevő elektronikája számol ki elsősorban a pozíciók szórásából. Közel azonos a pontossággal, de ez egy relatív pontosságot jelent. Valójában a készülék pontosságát úgy tudod ellenőrizni, hogy a célpont eszköz "célpontját" rárakod egy ismert koordinátájú földmérési alappontra. Azonnal látni fogod kb. 3 perc után, hogy mit tud a készülék. A földmérő kollégák minden bizonnyal olyan GPS vevővel vagy GNSS (GPS+GLONASS) vevővel mértek egy nagyteljesítményű geodéziai antennával, amely RTK korrekciók vételére alkalmas volt L2 frekvencián. A Topcon GRS-1-et pl. kifejezetten javasoljuk erdőbe, L1+L2 GNSS RTK kiépítésben ezekhez a feladatokhoz.
Remélem sikerült válaszaimmal segítenem!