A NiMH és NiCd akkuk kezelése

Akkumulátorok (Li-ion, Li-Poly, NiMh, NiCd) kezelése
Krisz

A NiMH és NiCd akkuk kezelése

Postby Krisz » Thu Aug 27, 2009 10:10 am

Nikkel-metál-hidrid (NiMH) és nikkel-kadmium (NiCd)
Pl.: Mobile Mapper 6 - Cserélhető ceruza akku

:?: Hogyan tudom meg, hogy ilyen van-e van nekem?
:arrow: Az akkumlátoron és a kézikönyvben szerepel: NiMh vagy NiCd

:?: Mi az első teendő?
:arrow: A Nikkel alapú akkumulátorok részben fel vannak töltve (gyárilag). Első alkalommal töltsd őket 14-16 órán át.

:?: Kárt teszek az akksiban, ha nem követem az előző tanácsot?
:arrow: Nem. Ebben az esetben az akkumulátor teljesítménye először alacsonyabb lesz, de a későbbi használat során fokozatosan nőni fog.

:?: Teljesen lemerítsem az akkumulátort töltőre rakás előtt?
:arrow: Igen, 1-2 havonta egyszer merítsd le teljesen, annyira, hogy már be se tudd kapcsolni a mobilt. Tehát még egyszer: 1-2 havonta egyszer elég ezt megtenned.

:?: Mindig töltsem fel teljesen, vagy elég csak részben?
:arrow: Mindig töltsd fel teljesen, megszakítás nélkül. (Igen, ez azt jelenti, hogy közben egy pillanatra se húzd ki a konnektorból.) Néha persze, ha másra nincs lehetőség, elég egy részleges töltés is, de ha túl gyakran teszed, kárt okozol az akksiban.

:?: Kihúzzam a töltőt a konnektorból, miután teljesen feltöltődött az akkumulátor?
:arrow: Igen. A túltöltés veszélyes is lehet.

:?: Mit csináljak az éppen használaton kívüli akksimmal?
:arrow: Lehetőleg kb. 40 százalékos töltöttségi szinten tedd el, és tartsd hűvös helyen. Mielőtt újra használni kezdenéd, töltsd 14-16 órán át.

:?: Normális, ha az akku jelentősen felmelegszik töltés közben?
:arrow: Igen, a teljes töltöttségi szint felé közeledve teljesen normális. Amikor kihúzod, utána le fog hűlni. Teljes feltöltődés után ne hagy a töltőn, mert az továbbra is melegen tartja, ezzel kárt is tehetsz az akksiban.

:?: Mennyi idő alatt töltődik fel teljesen?
:arrow: Amellett, hogy ez több dologtól is függ, akár 1 óra is elég lehet neki.

:?: Miként tudom meg, hogy mennyi a töltöttség?
:arrow: Pl.: a Digiterra Explorer eltolási keretén lévő %-os értékből, vagy a PDA "Battery" ikonjáról.

:!: Milyen töltöttség alatt nem érdemes mérni?
:!: Ha a töltési szint 10-15 % alá esik, érdemes akksit cserélni (MM6), vagy (akár szivargyújtóról) tölteni - a GPS mérés mentése lemerülés esetén sikertelen lehet (mivel a lemerülés azonnali, nem fokozatos mint egy elemnél)!

:!: Nem csak a mobil PDA-kban, de a laptopokban és netbookokban is rendszerint lítiumos akku van, erről bővebben:
viewtopic.php?f=36&t=151
(NiMH vagy NiCd akkumulátort manapság leginkább csak a nagyon olcsó, alapmodellnek számító PDA-kba tesznek, illetve ezek azok az akksik, amik a ceruraelem felváltására hivatottak.)

:!: A végére egy kis ismétlés: ha leveszed a töltőről az eszközt, de a töltő maga bedugva marad, akkor is fogyaszt!
Teljesen feleslegesen. Úgyhogy inkább húzd ki minden töltés után.

Return to “Akkumulátorok”